Kongreye Davet

Değerli Meslektaşlarım,

16 Nisan 2014 Pediatrik Üroloji Derneğimizin 5. Kuruluş yıldönümü, aynı zamanda da 5. Ulusal Kongremizin açılış günü.  Ülkemizde çocuk ürolojisine gönül verenler için en önemli toplantı olan ulusal kongremizi bu yıl ilk kez Antalya’da düzenliyoruz. Antalya’nın baharında, en güzel köşelerinden biri olan Kemer’de, LimakLimraInternational Hotel yenilenmiş yüzüyle bizi ağırlayacak.

Kongremizin ilk gününde, gelenekselleştirdiğimiz kurs bölümünde bu yıl çocuk ürolojisinin zor konularından biri olan inkontinans  cerrahisini bir sempozyum formatında gerçekleştireceğiz. Bu konuda erişkin hastalarda engin deneyimi olan jinekolog ve ürolog meslektaşlarımızın bilgilerini ve deneyimlerini bizlere aktaracak olmasından çok mutluyuz. Bu sunumların çocuklardaki inkontinans sorunlarına yaklaşım konusunda farklı bakış açıları ile bize yol göstereceğine inanıyoruz.

Kongremiz bu yıl 2,5 gün olarak planlandı. Programda en önemli bölüm sizlerin değerli çalışmalarınızın sunulacağı bildiri, video, poster bölümleri. Bilimsel kurul geçtiğimiz kongrenin ardından sizlerden gelen öneriler doğrultusunda tartışmalara daha fazla zaman ayırmaya özen gösterdi. Tartışmaların en az sunumlar kadar eğitici olduğunu ve çoğumuzun söylemek istedikleri şeyler için yeterli zaman bulamadığını biliyoruz. Bildirilerin dışında sıcak çocuk ürolojisi konuları konuşmalar ve paneller şeklinde güncel sorulara yanıtlar bulabileceğimiz oturumlarda tartışılacak. Değerli konuşmacılar arasında çocuk nefrologlarının da bulunmasının bilimsel programın düzeyini arttıracağına inanıyoruz. Deneyimli meslektaşlarımızın geçmişte yaşadıkları en kötü komplikasyonlardan çıkardıkları dersleri bize aktardıkları bölüm, yine kıdemli hocalarımızın seçtikleri poster sunumlarını bir hakem gözüyle bizim için podyumda değerlendireceği yeni bir bölüm, öğle yemekleri sırasında daha rahat  ve samimi bir ortamda belirli konularda deneyimli meslektaşlarımızla görüş alışverişi yapabileceğimiz köşebaşı toplantıları bu yılın programını zenginleştiren öğelerden bazıları.

Çocuk ürolojisi pratiğinde birlikte çalıştığımız hemşireler için de yine çocuk ürolojisinin önemli hastalıklarının hekimler tarafından anlatılacağı bir kurs hazırlandı.

Değerlendirmelerde yüksek puan alan, kendi ilk isim çalışmasını kendisi sunan asistanlardan ilk üçünü kongremizde bu yıl derneğimiz misafir edecek. Bunun genç meslektaşlarımızı teşvik etme adına küçük de olsa önemli bir katkı olacağına inanıyoruz.

Antalya kongrelerinin en önemli avantajlarından birisi de, bir arada daha uzun zaman geçirebilmemize olanak sağlaması. Nicelik olarak küçük, ama nitelikleri çok yüksek olan camiamızın bu kongreyi de unutulmaz bir bilimsel ve sosyal etkinliğe dönüştüreceğine eminim.

Antalya’da görüşmek, paylaşmak, dertleşmek ve özlem gidermek dileğiyle,

İbrahim ULMAN
PEDURO Yönetim Kurulu Başkanı